VILA C

 
 

Projekt : Vila C
Autori: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj, spolupráca Martin Simonides
Status: Architektonická štúdia
Miesto: Piešťany, SVK
Úžitková plocha: 358,2m2
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová

2013

 

Bývanie medzi interiérom a exteriérom

Návrh vily C je našou inovatívnou odpoveďou na otázku: Ako môže vyzerať dom, v ktorom bude záhrada súčasťou interiéru a interiér súčasťou záhrady? Vila C rieši bývanie v kúpeľnom meste pre štvročlennú rodinu, ktorá rada trávi voľný čas v exteriéri.

Na začiatku sme vytvorili jednoduchú hmotu domu v tvare písmena T, ktorá nám umožnila ideálne rozmiestnenie funkcií na danom pozemku - vzhľadom na životný rytmus rodiny, slnko, výhľad a okolitú zástavbu. Následne sme začali vytvárať „patia“ – vyberať hmoty domu a nahrádzať ich zeleňou a slnkom v miestach, kde to dáva zmysel. V koncepte je veľmi dôležitá trojrozmerná práca s vnútorným priestorom domu – vytváraním átrií vznikajú zaujímavé priehľady, prieniky denného svetla a slnečných lúčov, prekvapivé momenty pri pohybe v dome. Vnútorné patia umožňujú rôzne formy pobytu v exteriéri, pričom hranice medzi vnútornými priestormi a záhradou sa stierajú. Príkladom sú - letná kuchyňa, stolovanie pod stromom, či kreslá pri vonkajšom krbe, poobedňajšie slnenie sa na logii v detskej zóne, alebo severné kuchynské patio.

 

Ústrednú koncepčnú ideu sme podporili návrhom materiálov a dôsledným riešením detailov. Opakovanie materiálov na vonkajších plochách i v interiéri dodáva domu plasticitu a útulnú atmosféru.