RODINNÝ DOM ZÁHORSKÉ SADY
 

 
01.jpg
 

Projekt : Rodinný dom Záhorské Sady
Autori: Juraj Mikulaj, Andrea Ambrovičová, Jana Matlovičová, Tomáš Chovanec
Status: Vo výstavbe
Miesto: Bratislava, SK
Úžitková plocha: 364,3 m2
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova

2017

 

Veľkorysý pozemok leží v novej rezidenčnej zóne Záhorské sady, v blízkosti Karpát. Navrhujeme tu dom pre štvorčlennú rodinu, ktorý bude neskôr možno fungovať ako dvojgeneračný.

Hmota domu je rozčlenená do viacerých blokov, čím sa prispôsobuje mierke pôvodných domov v blízkom okolí. Snažíme sa o to, aby sa dom smerom k ulici správal priateľsky. Rozložením hmoty vzniká pred vstupom menšie poloátrium so stromom. Vytvárajú ho vlastne dve krídla – v jednom je umiestnený hosťovský apartmán a welness, v druhom garáže.  V treťom, hlavnom krídle domu, orientovanom do tichej záhrady, je situovaná jeho obytná časť. Hlavný obytný priestor na prízemí je otvorený, tu bude centrum rodinného života. Otvára sa na západ do záhrady cez priestrannú lodžiu. Nad jedálenským stolom je galéria so strešným svetlíkom, cez ktorý vidieť na nebo. Zimná záhrada, vložená do priestoru popri kuchyni a jedálni, je zeleným srdcom domu. Horné podlažie je dnes navrhované ako zóna pre deti, raz by však malo fungovať ako samostatný byt.  

Zvolili sme solídne a trvalé stavebné materiály, čo zodpovedá charakteru tohto domu/vily a jeho lokalite vo vilovej štvrti. Dom je murovaný, omietnutý štrukturovanou omietkou. Výrazným motívom sú betónové lamely, ktoré zabraňujú zvedavým pohľadom z okolia a zároveň plnia funkciu tienenia. Okná sú drevené, kombinované s bezrámovými preskleniami. V interiéri sa objavuje terazzová podlaha a parkety aj nábytok z dubového dreva, ktoré domu dodáva útulnú atmosféru ale aj punc nadčasovosti a eleganciu.