RODINNÝ DOM V POVAŽSKEJ BYSTRICI
 

 
02-bez-pergoly.jpg
 

Projekt : Rodinný dom v Považskej Bystrici
Autori: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj, Jana Matlovičová, Tomáš Chovanec
Status: vo výstavbe
Miesto: Považská Bystrica, SVK
Úžitková plocha: 261,3 m2
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová

2018

 
 

Pozemok pre tento rodinný dom leží v Šebešťanovej - v mestskej časti Považskej Bystrice. Vo svahu na západ od Váhu sa tu roztiahla neveľká mestská časť, ktorá má skôr vidiecky charakter. Prevahu majú domy so sedlovými strechami, ktorých obyvatelia sa tešia veľkolepému výhľadu na Manínsku tiesňavu a kopec Veľký Manín.

07.jpg
08.jpg

Staviame na pozdĺžnom, takmer 30-árovom pozemku, ktorý sa mierne zvažuje. Dom sme umiestnili do jeho hornej časti, aby sme jeho obyvateľom poskytli čo najlepší výhľad do okolitej prírody. Zachovávame jednoduchú kontúru vidieckeho domu so sedlovou strechou, ktorá v tomto prostredí vyznieva veľmi prirodzene. Dom bude slúžiť rodine s dvomi deťmi, ktorá sa možno ešte rozrastie. Maximum pobytových priestorov je orientovaných na juhovýchod, smerom do údolia. Smerom do svahu, v hornej časti pozemku, je umiestnený vedľajší objekt s hospodárskymi funkciami a so saunou.

Pri voľbe stavebných materiálov sme vychádzali z toho, čo máme k dispozícii: investor má blízko k oceliarskemu a betonárskemu priemyslu, preto sme zvolili kombináciu železobetónových dosiek a nosných stien, murované obvodové steny a oceľovú konštrukciu krovu. Dom je zvonku omietnutý a jeho výrazným prvkom sa stávajú drevené rámy okien s olemovaním. V interiéri priznávame strop z pohľadového betónu, ktorý v kombinácii s drevenou podlahou a drevenými vstavanými nábytkami pôsobí útulne a dodáva domu charakter.