DREVENÝ RODINNÝ DOM

 

 

Projekt : Drevený rodinný dom
Autori: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj
Status: Realizácia
Miesto: Fischamend, AT
Úžitková plocha: 128 m2
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová   Foto: Tomáš Manina

    

2013-2014

 
 

Medzi naše realizácie pribudol nízkoenergetický drevený dom s átriom v Dolnom Rakúsku

 

Dom sa akoby vznáša nad mierne svahovitým pozemkom na konci malej dedinky, s krásnym výhľadom na les. Jadrom domu je dvojúrovňové átrium, okolo ktorého je dôvtipne vyriešená dispozícia neveľkého obytného podlažia. Vďaka átriu sú priestory plné slnka, s výhľadom na vnútorný strom či vzdialenejší les, je to tiež ideálne miesto pre grilovanie a relax v exteriéri. Átrium umožňuje ranné preslnenie kuchyne, čo bolo jednou z podmienok majiteľa domu.

Pri vstupe na pozemok zo strany ulice stojí krásny starý orech. V návrhu ho plne rešpektujeme – zušľachťuje vstupnú zónu domu, jeho mohutný kmeň prechádza cez otvor v streche a nástupné drevené plató.

Silná idea konceptu je podporená premysleným konštrukčným a materiálovým riešením: obytné podlažie je drevenou konštrukciou, ktorej vlastnosti spĺňajú kritéria nízkoenergetickej stavby. Tá sa „vznáša“ nad menším betónovým suterénom, v ktorom sú skryté technické priestory a garáž. Návrh vystihujú poctivé detaily a priznané materiály: nosná drevená stropná doska zostáva v interiéri obnažená a plynule prechádza na loggiu, liata industriálna podlaha dodáva priestoru príjemnú drsnosť. Vďaka preskleniam na celú výšku obytné priestory plynule prechádzajú do záhrady a átria.