BYTOVÝ DOM STUPAVA

 
01.jpg
 

Projekt : Bytový dom Stupava
Autori: Compass Architekti + ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova - Matej Grebert, Juraj Mikulaj, Andrea Ambrovičová, Jana Matlovičová, Tomáš Chovanec
Status: Vo výstavbe
Miesto: Stupava, SK
Úžitková plocha:  3700 m2
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova

2017

 
 

Tento projekt vznikol v spolupráci dvoch architektonických ateliérov - Compass architekti a ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova.

Dom je situovaný na severnom okraji Stupavy, zaberá neveľkú parcelu s juhozápadnou orientáciou. Hmota domu je definovaná danosťami pozemku – jeho svahovitosťou, orientáciou a polohou voči hlavnej ceste.

Celkovo tu navrhujeme 36 bytov rôznych veľkostí – na troch typických podlažiach 1- až 3-izbové byty s lodžiami a na najvyššom podlaží štvorizbové byty s priestrannými terasami. Každý z bytov má lodžiu alebo terasu a 1 až 2 parkovacie miesta.

Polozapustené podzemné podlažie akoby vynárajúce sa z terénu dodáva budove ľahkosť a vzdušnosť. Svojou perforáciou zároveň poskytuje dobré prevetranie a presvetlenie parkovacích plôch.

Vzdušne pôsobia aj lodžie, obiehajúce dom z troch strán. Horizontalita lodžií je citlivo kombinovaná s vertikálnymi lamelami z prírodného dreva, ktoré vytvárajú nosnú konštrukciu pre popínavú zeleň. Takto navrhnutý systém poskytuje bytom súkromie a tiež zabezpečuje prirodzené tienenie od slnka. 

Popínavá zeleň v symbióze s použitím dreva a pozinkovanej oceľovej konštrukcie sa stáva výrazným architektonickým prvkom, ktorý dodáva domu prírodný výraz a vhodne dopĺňa prostredie na úpätí Malých Karpát.

 

 

.